Please rotate your device
We don't support landscape mode yet. Please go back to portrait mode for the best experience.

Malowanie stanowi dla dzieci istotną umiejętność, której trudno nie docenić.

08.11.2019
Artykuły i recenzje

Korzyści z malowania dla dzieci

 

Malowanie stanowi dla dzieci istotną umiejętność, której trudno nie docenić.

Dla niektórych może to być sposób na zajęcie dzieci przez kilka godzin zabawą.

Zachęcanie dzieci do malowania może mieć na nich niesamowity wpływ poprzez odnalezienie sposobu wyrażania siebie, wzrost samooceny, koordynacji, a nawet umiejętności poznawczych. Pomimo tego, należy pamiętać, że malowanie jest sztuką dla osób niezależnie od wieku.

Zdecydowaliśmy się na określenie społecznych, edukacyjnych i emocjonalnych korzyści z malowania dla dzieci. Więc usiądź wygodnie, weź sobie filiżankę kawy i zaczynamy:

Społeczne korzyści z malowania dla dzieci

Zabawa 

Jest to najprostsza i być może najbardziej oczywista korzyść związana
z malowaniem, której nie można pominąć.

Malowanie po numerach jest angażujące, zabawne i konstruktywne dla dzieci. Zobaczenie końcowego efektu pracy może być bardzo satysfakcjonujące i zachęcające do kontynuowania dalszych działań.

Może to pomóc w rozwijaniu zainteresowań, zwiększeniu produktywności oraz kreatywności.  Czyli zdecydowanie warto zachęcić dziecko do tej czynności jak najwcześniej.

Podejmowanie decyzji i samodzielność

Dla wielu dzieci malowanie jest jednym z pierwszych doświadczeń związanych z zarządzaniem własnym projektem i podejmowaniem decyzji, które wpływają na wynik.

Pomaga im to rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia oraz odpowiedzialności, jak również testować rzeczy, dokonywać wyborów i samodzielnie ustalać, co działa, a co nie.

Planowanie z wyprzedzeniem, które kolory będą wykorzystywane, wspomaga rozwijanie umiejętności zarządzania zasobami i wyznaczania priorytetów.

Malowanie pomaga dzieciom w nawiązywaniu więzi i kontaktów towarzyskich

Piękno sztuki polega na tym, że zapewnia wszystkim dzieciom ciekawe spędzenie czasu na zabawie.

Dzieci różnych ras, grup wiekowych, płci, narodowości i języków mogą badać obraz wspólnie, dzieląc się pomysłami i projektami.

Malowanie oferuje dzieciom już od najmłodszych lat możliwość wymiany emocji, uczuć i pomysłów, dzielenia się odpowiedzialnością i uczenia się cennych umiejętności.

Jednak, nie dotyczy to wyłącznie relacji między dziećmi.

Badania wykazały, że wspólna praca nad dziełem ma również bardzo korzystny i terapeutyczny wpływ na relacje z rodzicami.

 

Korzyści edukacyjne malowania dla dzieci

 

Pomaga w rozwoju kreatywności

Malowanie uczy dzieci nieszablonowego myślenia lub zwyczajnie bardziej otwartego myślenia o tym, w jaki sposób mogą osiągnąć swoje cele.

Wnioski wyciągnięte podczas malowania mogą być przekazywane na gruncie innych form edukacji i sfer życia społecznego, więc nie bój się kreatywności i pozwól dzieciom na bałagan.

Wspiera rozwój myślenia

Malowanie korzysta ze wszystkich połączeń nerwowych u dziecka i zapewnia szeroki zakres rozwoju.

Podczas tej czynności dziecko używam większości obszarów mózgu, ponieważ lewa strona mózgu koncentruje się na procesach logicznych i analitycznych, podczas gdy prawa strona działa na procesy twórcze i ekspresyjne. Malowanie to czynność, która utrzymuje stymulację obu stron mózgu i pomaga im rozwijać bardziej efektywne ścieżki nerwowe.

Działania, które stymulują mózg w ten sposób, są niezbędne, aby mógł on rozwijać się i działać tak skutecznie, umożliwiając dziecku osiągnięcie pełnego potencjału w dalszym życiu.

Przyczynia się do docenienia sztuki przez całe życie

Jeśli ktoś dorasta bez angażowania się i zainteresowania sztuką, w późniejszym wieku bardzo trudno jest to zmienić.

Im więcej dziecko maluje tym bardziej dowiaduje się, jak różne techniki wpływają na różne uczucia i wynik, co może bezpośrednio przyczynić się do uznania i zrozumienia słynnej sztuki i kultury.

Pomaga kojarzyć edukację z zabawą

Pomimo, że stwierdzenie to wydaje się oczywiste, warto podkreślić, że  malowanie jest przyjemne i satysfakcjonujące, co pomaga zachęcić dzieci do uczenia się i rozwijania innych umiejętności w szkole, jednocześnie próbując je opanować i być dumnym z rezultatów.

Jest to bardzo ważne na początkowym etapie edukacji, gdyż brak zainteresowania i entuzjazmu dzieci w tej fazie może wpłynąć na ich dalszą karierę w szkole.

Pisanie pędzlem może być często pierwszym krokiem do nauki pisania, dlatego ważne jest, aby małe dzieci miały tak przyjemne i satysfakcjonujące zajęcia, aby mogły być odważne i zachęcane do dalszej nauki i rozwoju przez całe życie.

Wzory, kształty, rozmiary

Uczenie się nazw podstawowych kształtów, wzorów i kolorów jest jednym z najważniejszych wczesnych elementów składowych naszej edukacji.

Równie ważne może być nauczenie się, jak te kształty pasują do siebie, aby tworzyć różne obrazy lub jak mieszać kolory, aby tworzyć nowe.

Jest to podstawowa wiedza, która będzie stosowana przez resztę naszego życia, a malarstwo pomaga uczynić ją interesującą, ekscytującą i niezapomnianą, dając dzieciom ogromny impuls we wczesnych latach.

 

Emocjonalne zalety malowania dla dzieci

 

Poczucie własnej wartości i pewność siebie

Nauka malowania daje dzieciom umiejętności, z których mogą być dumne.

Pozytywne opinie na temat ich pracy mogą zwiększyć ich pewność siebie, nie tylko w zakresie malowania, ale w przypadku każdego kolejnego projektu, który zdecydują się podjąć.

Piękno malarstwa polega na tym, że nie ma właściwej lub złej odpowiedzi, co oznacza, że ​​dzieci mogą rozwijać swój własny styl bez zniechęcania się lub poprawiania.

Odprężające

Malowanie wpływa na niwelowanie poziomu stresu odczuwanego przez dzieci, pozwalając im skupić się na jednym celu i zatracić się w drobnych szczegółach.

Poczucie osiągnięcia, jakie uzyskują po ukończeniu obrazu, pomaga też odwrócić ich uwagę od innych obaw i rzeczy, których są mniej pewne.

Jest powód, dla którego malarstwo jest powszechnie stosowane w terapii, a nie tylko w przypadku dzieci - to działa.

Wyrażanie siebie i komunikacja

Dzieci zdobywają nowe informacje i dodatkowe umiejętności każdego dnia, a malarstwo daje im bezpieczne ujście dla ich uczuć i pomysłów.

Nawet jeśli dorosną i nie będą zainteresowani malowaniem, umiejętności nabyte podczas tych wczesnych etapów pozwolą im czuć się swobodnie dzięki własnym umiejętnościom twórczym i chętnie próbować nowych rzeczy, gdy tylko nadarzy się okazja.

 

Fizyczne zalety malowania dla dzieci

Koordynacja ręka-oko

Od rysowania linii po mieszanie kolorów, malowanie daje dzieciom szansę na rozwój umiejętności motorycznych i koordynacji, co przyniesie korzyści na dalszych etapach ich rozwoju.

Gdy dzieci dorastają i uczą się pisać, będą potrzebowały większej zręczności i dokładności niż kiedykolwiek wcześniej, a sztuka stanowi delikatny i przyjemny sposób na naukę tych umiejętności.

Umiejętności mobilności

Malowanie polega na delikatnym i precyzyjnym wykorzystaniu mięśni dłoni, łokci i nadgarstków.

Gdy koordynację wzrokowo-ruchową łączy się z innymi wymienionymi wyżej korzyściami, w efekcie otrzymujemy wzrost u dziecka umiejętności uczenia się, w jaki sposób dokładnie i precyzyjnie manipulować ciałem. Wpływa to na dalszy rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny dziecka, a także zyskanie wraz z wiekiem pewności siebie m.in. w zakresie sportu lub projektowania technologii.

Malowanie od najmłodszych lat prowadzi do poprawy zdrowia psychicznego, wzrostu wydajności funkcjonowania połączeń nerwowych oraz ogólnego rozwoju umysłowego.

Badania wykazały nawet bezpośrednie zmniejszenie odczuwalności objawów depresji doświadczanych przez dzieci przechodzące chemioterapię w wyniku zapraszania ich na sesję malowania raz w tygodniu.

W rezultacie jest to niezwykle cenna lekcja i hobby dla każdego dziecka. Dlatego też zaleca się regularne malowanie z dzieckiem, nawet zanim osiągnie wiek szkolny.

To wszystko na dziś. Mamy jednak nadzieję, że już teraz wyraźnie widać, jak cenne jest malarstwo dla dzieci.

Jest to podstawowa część ich rozwoju i wyrażania siebie, dlatego też należy w miarę możliwości zachęcać dzieci do jej podejmowania.

Dzięki naszym zestawom do malowania numerami malowanie jest o wiele przyjemniejsze i łatwiej dostępne, ponieważ nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności. Technika malowania według numerów przyniosła milionom ludzi na całym świecie niezapomniane emocje w trakcie malowania.

Spróbuj i ty!

Regularnie będziemy dostarczać więcej interesujących i przydatnych postów na blogu, więc miej oko na iPicasso!

 

 
 
 
OGÓLNA OCENA TOWARU:
Brak opinii
Podziel się swoją opinią i opowiedz o tym produkcie innym!
ZALOGUJ SIĘ I NAPISZ OPINIĘ