Please rotate your device
We don't support landscape mode yet. Please go back to portrait mode for the best experience.

Mozaika Diamentowa - nowy rodzaj twórczości

28.02.2018
Artykuły i recenzje

Czym jest mozaika diamentowa?

Pełny opis: rodzaje, specyfika, instrukcja układania

Informacje ogólne

Mozaika diamentowa to nowy wciągający kierunek w rękodziele artystycznym. Często jest nazywana haftem diamentowym lub obrazem diamentowym albo kryształkowym. Każda z tych nazw opisuje tę samą technikę, przy pomocy której są tworzone wspaniałe trójwymiarowe obrazy idealne do dekoracji wnętrz albo na prezent bliskiej osobie. Czym więc jest mozaika diamentowa?

Uważa się, że pierwsze mozaiki zostały wykonane w Starożytnym Babilonie. Były one układane na tkaninach z kamieni szlachetnych. Przodkami mozaiki są również stare witraże i czeskie szkło.

Współczesny wariant mozaiki diamentowej pojawił się w Chinach i jest obrazem układanym z akrylowych kryształków. Takie obrazy zachowują podstawowe właściwości oryginalnych mozaik - blask i trójwymiarowość, dlatego nikt nie pozostaje wobec nich obojętny. Krótko mówiąc, haft diamentowy to układanie wielokolorowych obrazów przy pomocy kryształków zgodnie z określonym schematem, przy czym proces przypomina układanie mozaiki. Kryształki mają jednakowe wymiary i są układane obok siebie zgodnie z szablonem. Gotowy obraz olśniewa żywymi kolorami, które nie blakną z czasem.

Haft diamentowy to wspaniałe zajęcie dla redukcji stresu, rozluźnienia i medytacji. Proces ten rozwija umiejętności motoryczne i zdolność skupiania uwagi. W procesie układania będziesz obserwować jak obraz ożywa i zaczyna lśnić i połyskiwać mnóstwem kolorów.

Najważniejsze jest jednak to, że wynik jest gwarantowany – nie masz szansy się pomylić i zrobić coś nie tak.

Nauka układania obrazów w technice „mozaika diamentowa” jest dość prosta, a jeśli już miałeś do czynienia z tradycyjnym rękodziełem lub malowaniem obrazów po numerach, układanie mozaiki od samego początku będzie Ci szło bardzo szybko. Wymagane są tylko chęć i dobry nastrój, reszta jest w zestawie PICASSO!

Zestaw mozaiki diamentowej PICASSO składa się z dwóch podstawowych elementów:

- Kolorowego płótna na wytrzymałym krośnie malarskim;

- Zestawu kryształków akrylowych w różnych kolorach.

1) Płótno jest gęstą tkaniną podzieloną na mnóstwo kwadratowych segmentów. 

Wewnątrz każdego segmentu jest narysowany symbol.

W odróżnieniu od obrazów malowanych po numerach, gdzie segmenty są oznaczane numerkami, w hafcie diamentowym cyfry są zamienione na proste symbole. Dzięki temu schemat jest prosty w odbiorze i odczytuje się z łatwością. Każdy symbol na płótnie odpowiada określonemu numerowi kryształka w zestawie, który trzeba nakleić na dany segment. Zestaw jest wyposażony w specjalną tablicę „legendę”, gdzie symbole i numery kryształków są odpowiednio przypisane do siebie. Numer koloru jest podany na opakowaniu z kryształkami, a symbol- na schemacie.

Powierzchnia płótna jest pokryta warstwą specjalnego kleju, chronionego przy pomocy przezroczystej folii. Klej na płótnie jest potrzebny do mocowania kryształków, a folia ochronna zapobiega wysychaniu kleju.

Przed każdą sesją układania mozaiki należy usunąć kawałek folii z płótna i układać kryształki na odkrytą powierzchnię zgodnie z tablicą kolorów.

Stopniowo usuwając folię odsłaniasz i wypełniasz kryształkami kolejne fragmenty powierzchni płótna aż do momentu, gdy całe płótno będzie zapełnione i powstanie wspaniały kolorowy obraz.

2) Kryształki albo diamenciki są małymi kwadratowymi koralikami o rozmiarze 2,5 mm. Wyglądają atrakcyjnie, kolorowo i bardzo nietypowo. Efektownie przełamują światło i nadają diamentowym obrazom luksusowy lśniący wygląd. Kryształki są zapakowane zgodnie z kolorami w małe plastikowe ponumerowane torebki z zipem.

Uważnie przyglądając się kryształkom można zauważyć, że są fasetowane jak diamenty z mnóstwem boków i właśnie dlatego obrazy z nich tworzone nazywane są diamentową mozaiką. Niezwykłą właściwością tych kryształków jest to, że są fasetowane w różny sposób (mają różne kierunki fasetowania).

Każdy z takich diamencików inaczej przełamuje światło, co sprawia, że obrazy nabierają objętości i blasku a kryształki nie wyglądają jak poukładane pod linijkę.

Dla większej wygody w zestawie dodatkowo jest uwzględniony mały plastikowy pojemnik, do którego można wsypać aktualnie używane do układania kryształki.

Kryształki są układane na płótnie przy pomocy specjalnego aplikatora, zgodnie z załączonym schematem.

Krzywo lub niepoprawnie przyklejone elementy można poprawić przy pomocy pęsety, która również jest dołączona do zestawu. Jeśli z jakiegoś powodu nie zdążyłeś nakleić kryształków przed wysychaniem warstwy klejącej lub zauważyłeś, że jakieś elementy są nie na swoich miejscach, proszę się nie martwić. W zestawie jest opakowane kleju, który pomoże wprowadzić poprawki. 

W ten sposób w zestawie mozaiki są wszystkie niezbędne elementy do układania kolorowego, trójwymiarowego obrazu.

Zestaw zawiera:

1) Płótno-schemat z symbolami. Płótno jest pokryte warstwą kleju;

2) Wytrzymałe drewniane krosno;

3) Przezroczysta folia ochronna na płótnie, chroniąca przed wysychaniem kleju;

4) Komplet kwadratowych kryształków w różnych kolorach;

5) Peseta do chwytania kryształków;

6) Specjalny aplikator do przenoszenia kryształków na płótno;

7) Pojemnik na kryształki;

8) Mocowanie na ścianę;

9) Żelowy klej do aplikatora;

10) Klej;

11) Schemat kontrolny.

Prosimy o zwrócenie uwagi też na inne detale:

1) Układanie diamentowej mozaiki może być pełne lub częściowe. W opcji pełnej chodzi o pokrycie całego płótna kryształkami. W opcji częściowej kryształki pokrywają tylko część płótna. Oczywiście, zestawy w opcji pełnej są trudniejsze do ułożenia, taka praca jest bardziej drobiazgowa i wymaga większego nakładu czasu. Wynik jednak wart jest  wszystkich wyrzeczeń – powstające obrazy są piękne, kolorowe i trójwymiarowe. Diamentowa mozaika PICASSO jest dostępna tylko w wersji pełnej.

2) Kryształki mogą mieć różne kształty, zazwyczaj są kwadratowe lub okrągłe. Okrągłe kryształki są dołączane do tanich zestawów. Obraz ułożony z takich kryształków nie wygląda równie pięknie jak obraz ułożony z kryształków kwadratowych, dlatego że okrągłe kryształki nie da się ułożyć obok siebie bez odstępów, podczas gdy kwadratowe kryształki idealnie przylegają do siebie. Często okrągłe kryształki są używane w obrazach z częściowym pokryciem mozaiką, w takich przypadkach okrągły kształt kryształków pasuje do określonego motywu.

3) Diamentowe mozaiki mogą się różnić wykończeniem - płótna w zestawie mogą być na krosnach malarskich bądź bez nich (zwinięte w rulonik). Zestawy bez krosen są znacznie tańsze, ale mniej wygodne w pracy, a po zakończeniu pracy takie płótno trzeba przykleić do cienkiej sklejki i znaleźć dla niego krosna. Zgodzisz się, że nie jest to zbyt wygodne? Ponadto, na zwiniętych rolkach często bywają zgięcia i załamania, co znacznie utrudnia pracę, ponieważ kryształki w miejscach załamań źle się trzymają i każdy musi być przyklejany indywidualnie, a to wymaga większego nakładu czasu i pracy.

Wszystkie zestawy PICASSO są sprzedawane wyłącznie z krosnami malarskimi i są całkowicie przygotowane do pracy. Wypełniony kryształkami obraz od razu, bez ramy, można wieszać na ścianie.

Pragniesz już zacząć układanie? Świetnie, w takim razie będą pomocne następujące porady.

Instrukcja układania

Jak ułożyć haft diamentowy?

Tak naprawdę, jest to bardzo proste: należy rozpakować zestaw, położyć obraz na stole, zdjąć warstwę ochronną, wybrać kolor, który będziesz układać i wysypać kryształki do specjalnego pojemnika; przenosić kryształki po 1 sztuce za pomocą aplikatora we właściwe miejsce. To wszystko!

Bardziej dokładna instrukcja:

1) Przygotuj miejsce pracy. Otwórz opakowanie, sprawdź czy wszystkie narzędzia są na miejscu i czy kolory kryształków są odpowiednie do obrazu na płótnie.

2) Płótno jest pokryte warstwą kleju, który zachowuje swoje właściwości klejące dzięki przezroczystej folii. Delikatnie odsłoń część folii ochronnej, aby powierzchnia płótna stała się lepka.

 

3) Znajdź na odkrytej części płótna symbole i odpowiadające im numery kryształków. Otwórz torebkę z tymi kryształkami i wysyp je do plastikowego pojemnika. Kryształki w pojemniku powinny leżeć warstwą wypukłą do góry. W celu obrócenia kryształków na właściwą stronę, po wysypaniu do kontenera wstrząśnij je lekko lub uderz palcem w dno. Po takiej manipulacji większość kryształków odwróci się na właściwą stronę.

4) Weź plastikowy aplikator i zanurz w kleju żelowym (poduszeczce żelowej). Na końcówce aplikatora pozostanie klej, do którego kryształek powinien się lepić.

Tą samą końcówką lekko dotknij górnej części kryształka, przylepi się on do końcówki aplikatora. Ilość kleju wewnątrz aplikatora zazwyczaj jest wystarczająca do przeniesienia dość dużej ilości kryształków. Gdy kryształki przestaną się lepić do aplikatora powtórz manipulację z zanurzaniem w poduszeczce żelowej.

5) Przenieś kryształek w odpowiednie do koloru miejsce na płótnie. Proszę zwrócić uwagę, że kryształki są przenoszone na płótno właśnie przy pomocy aplikatora. Niektórzy wykorzystują w tym celu pęsetę, ale to jest dużo mniej wygodne. Przy pomocy aplikatora proces staje się dużo łatwiejszy i szybszy.

6) Jeśli źle ułożyłeś kryształek, możesz usunąć go z powierzchni płótna przy pomocy pęsety.

7) Jeśli w procesie układania zapomniałeś przykryć płótno folią ochronną i warstwa kleju na płótnie wyschła, można ją delikatnie posmarować płynnym klejem, który jest w zestawie. Smarować trzeba niewielką przestrzeń, z którą pracujesz właśnie teraz, dlatego, że klej szybko wysycha.

Jak widzisz, proces, choć żmudny, jest dość prosty.

Praktyczne rady:

1) Nie zdejmuj folii ochronnej od razu. Wystarczy odsłonić niewielki fragment, który na pewno zdążysz wypełnić w ciągu jednej sesji i pracować z nim. Po wypełnieniu danego fragmentu można usunąć (wyciąć) folię ochronną, która go osłaniała i odsłonić kolejny fragment do dalszej pracy. Jeśli pozbędziesz się od razu całej folii, warstwa klejąca może szybko wyschnąć, będzie się do niej przyklejać kurz i jej właściwości przylepne znacznie się zmniejszą.

2) Wyrównaj ułożone kryształki. W procesie układania, w przypadku niezbyt dokładnego przylegania kryształków do siebie, mogą się między nimi pojawić niewielkie przerwy, jak również mogą pojawić się niewielkie zniekształcenia, jeśli kryształki nie były ułożone równo. W celu zmniejszenia przerw między kryształkami i dla uzyskania lepszego wyglądu obrazu, od razu po ułożeniu określonego fragmentu, dopóki kryształki się nie przykleiły ostatecznie, można je przesunąć bliżej siebie przy pomocy pęsety dołączonej do zestawu, linijki lub innego płaskiego przedmiotu (na przykład, karty plastikowej). Delikatnie przyciśnij płaskim przedmiotem boki wybranego segmentu (w poziomie i w pionie). Po tym można docisnąć kryształki ruchami dociskającymi, tak, aby lepiej się przykleiły do płótna. Najlepiej to robić przez folię ochronną, aby nie porysować kamyczków.